Szczoteczki do zębów dla dzieci - jaką wybrać?

Aktywne filtry

Szczoteczkę dla dziecka powinniśmy zakupić jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba. W zależności od wieku oraz umiejętności motorycznych naszego malucha wybieramy odpowiedni model sugerując się przede wszystkim jego parametrami oraz kształtem. Dla niemowląt idealnym rozwiązaniem będą sylikonowe szczoteczki do zębów, które zapewniają masaż rozpulchnionych dziąseł. Szczoteczki do pierwszych ząbków charakteryzują się małą główką i miękkim włosiem. Jest to bardzo ważne, aby nie zniechęcić dziecka zbyt twardą i bolesną szczoteczką. Dla kilkulatków aspekt wizualny będzie najważniejszym kryterium. Pozwólmy maluchom wybrać ją samodzielnie, tak aby połączyć obowiązek dbania o higienę jamy ustnej ze świetną zabawą.

Szczoteczka dla niemowlaka - kiedy powinniśmy zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Już od pierwszych dni życia, powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej naszego malucha. Zaczynamy od przecierania dziąseł za pomocą silikonowych szczoteczek do zębów dla niemowląt, nakładek na palec bądź zwykłym, zwilżonym wodą, gazikiem. Jest to idealna forma profilaktyki, ale i przyzwyczajanie dziecka do tego, że manipulujemy czymś w środku buzi. Oswojony maluch łatwiej zaakceptuje szczotkowanie, kiedy faktycznie pojawi się pierwszy ząbek.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Najważniejsze to wprowadzić rytuał szczotkowania zębów do codziennego harmonogramu jak najszybciej. Oswajanie z tą czynnością gwarantuje późniejszy sukces w dbaniu o higienę jamy ustnej. Co jeśli przegapiliśmy ten moment, a nasz kilkulatek nie wykazuje takiej chęci? Nic straconego! Zawęź wybór szczoteczki do zębów tak, aby wybrać odpowiednie parametry produktu (chodzi głównie o miękkość i długość włosia) i pozwól dziecku wyszukać jej samodzielnie. Kiedy maluch znajdzie swój wymarzony kształt, dopasuje do niego ulubiony kolor, z pewnością o wiele chętniej po nią sięgnie.