Butelki i smoczki do butelek

Aktywne filtry

Wybór odpowiedniej butelki dla dziecka jest nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że zazwyczaj młodzi rodzice decydują się na jej zakup jeszcze przed narodzinami malucha. Rynek oferuje ogromny wybór butelek dla niemowląt z wymiennymi smoczkami o różnym przeznaczeniu. Poszczególne modele różnią się nie tylko kształtem czy kolorem, ale i technicznymi szczegółami, które znacząco wpływają na przebieg karmienia. Najważniejszym kryterium przy wyborze butelki dla niemowlaka powinna być jej wielkość. Innej pojemności będzie potrzebował noworodek, a innej maluch mający 6 miesięcy. Do wyboru mamy butelki plastikowe -lekkie i bardzo odporne na zniszczenia, silikonowe - elastyczne i bardzo poręczne oraz szklane - łatwe w wyparzaniu, i w opinii wielu zabieganych rodziców, łatwe w stłuczeniu :D Nie zapominajmy o sprawdzeniu, czy wybrana przez nas butelka dla dziecka posiada certyfikat świadczący o bezpieczeństwie!!!

Jak przyzwyczaić dziecko do picia z butelki?

Przede wszystkim bądźcie cierpliwi! Przejście na butelkę to ogromna rewolucja zarówno dla rodziców, jak i malucha. Warto zacząć od zakupu odpowiedniej butelki dla dziecka wraz z dedykowanym smoczkiem (smoczek dla noworodka będzie posiadał znacznie mniejsze otwory, niż np. smoczek do kaszki) ważne, aby mleko wypływało z butelki w odpowiednim tempie, a pokarm podawany był w temperaturze pokojowej. Sam materiał z którego wykonany został smoczek do butelki, jak i jego kształt, nie jest bez znaczenia. Specjaliści są zgodni co do twierdzenia, że najlepiej akceptowalny przez dziecko smoczek powinien być anatomiczny, czyli najbardziej zbliżony do kształtu piersi.

Nawet jeśli dziecko na samym początku będzie rozdrażnione i niezadowolone ze zmiany, nie poddawajcie się. Konsekwencja i cierpliwość to Wasi sprzymierzeńcy. Pamiętajcie, żeby przynajmniej na pierwszym etapie zmiany, trzymać dziecko blisko siebie, tak jak to miało miejsce podczas karmienia piersią.

Smoczek antykolkowy, anatomiczny, uspokajający? Jaki wybrać i właściwie po co on w ogóle jest?

Jaki smoczek wybrać? Oczywiście taki, który będzie pasował Twojemu dziecku! Bardzo często nasze maluchy ustalają wybór - kształt, rozmiar, materiał z którego został wykonany, a nawet kolor może mieć znaczenie!

Od kilku lat toczy się wojna między zwolennikami i przeciwnikami podawania dziecku smoczków. Prawda jest taka, że zostały one stworzone, aby pomóc malcowi w zaspokojeniu silnego odruchu ssania. Smoczki anatomiczne, antykolkowe bądź uspokajające, sprzyjają w odcięciu się od świata bodźców, co z kolei wpływa na odczuwanie bezpieczeństwa przez dziecko. Wielu specjalistów zaleca podanie smoczka noworodkom, gdyż podczas wyrabiania prawidłowego nawyku ssania, dzieci dodatkowo ćwiczą mięśnie żuchwy.